СПОРТЕН КЛУБ ПО ЛЕКА АТЛЕТИКА АКАДЕМИК - СОФИЯ
Веселин Живков спечели първата си Балканска титла в Истанбул
June 06,20171681
image-1

На провелия се на 3 юни в Истанбул, Турция Балкански шампионат по лека атлетика за юноши и девойки до 18 г., Веселин Живков, воден от треньорката си Моника Гачевска, доказа, че е най-бързият юноша на Балканите. Той спечели бягането на 100 м и в сериите, и във финала, като и двете бягания се проведоха при силен насрещен вятър с пориви на моменти от над 5 m/s. Така резултатът му от 11.19 сек. с отчетен вятър от -3.0 m/s се оказа достатъчен за спечелване на титлата в дисциплината с най-голяма конкуренция. Далеч след него останаха вторият и третият - Михало Мандич (Сърбия) с 11.36 и Ашкън Ашкън (Турция) с 11.38, който бе и с втори личен резултат преди първенството от 10.90. Веселин, който има 10.89 през този сезон, беше единственият българин в дисциплината с покрит норматив за участие. Той е и по-малкият във възрастовата група, в която се състезава. Последният балкански шампион за България в тази възрастова група е бил Денис Димитров, който спечелва титлата през 2010 година в Одрин. Отборът на „Академик София“ имаше и втори национален състезател на Балканиадата и това бе Александър Златев, който завърши на 13-то място в дисциплината 400 м.
Тази година се проведоха петнайсетите Балканските лекоатлетически игри, като в тях се състезаваха атлети от 15 държави в 13 дисциплини. Българският отбор, в който бяха включени  12 момчета и 12 момичета завоюва общо 9 медала – 4 златни, 2 сребърни и 3 бронзови, зае престижното четвърто място в отборното класиране по медали.