СПОРТЕН КЛУБ ПО ЛЕКА АТЛЕТИКА АКАДЕМИК - СОФИЯ
Два златни, един сребърен и един бронзов медал за „Академик” от Националния шампионат за мъже и жени
July 15,2018310
image-1

Последният от Държавните шампионати в календара на БФЛА – за мъже и жени – се проведе на 7 и 8 юли, успоредно с най-важната надпревара за момчетата и момичетата под 16 г., на националния стадион „Васил Левски” в столицата.
„Академик” участва със 7 мъже, от които един - имащ право да бяга само в щафета според новия регламент на Федерацията, и 4 жени, които бяха водени от треньорите Моника Гачевска и Христо Стоянов. Променливото време и неканеният дъжд и в двата състезателни дни не позволиха на атлетите да покажат най-доброто от себе си, но все пак „академиците” успяха да спечелят 4 медала и да класират трима участници във финалите на спринтовите дисциплини. Най-добре се представи Алекс Василев, който добави два златни медала към своята колекция - на 800 м и на 4х400 м и едно пето място на 400 м, следван от Жоро Жоров, който се пребори за бронз на 400 м, допринесе за златото на 4х400 м и зае седмо място на 200 м. Отлично представяне направиха двете щафети на „Академик” на 4х400 м, като мъжете завоюваха златото (А. Златев, А. Василев, М. Живков, Ж. Жоров), а жените – среброто (Н. Чолакова, Д. Роглева, Й. Христова, Б. Чепилева).
Може да се отбележи още, че Мартин Живков (2001) бе единственият състезател от мъжете в България, който спечели медали в Държавните шампионати в три възрастови групи: злато на 400 м и 4х100 м до 18 г., сребро на 4х400 м до 20 г. и злато на 4х400 м при мъжете.

Ето всички резултати и класирания на отбора:
Мъже
200 м
Жоро Жоров – 7-ми с 23.39 сек. (22.65 сек. в сериите)
Витан Пейчев – 16-ти с 23.39 сек.
400 м
Жоро Жоров – 3-ти с 48.94 сек.
Алекс Василев – 5-ти с 50.44 сек. (49.39 сек. в сериите)
Александър Златев – финал незавършил (50.53 сек. в сериите)
800 м
Алекс Василев – 1-ви с 1:53.07 сек.
Мариян Петров – 7-ми с 1:59.94 сек.
1500 м
Иван Загоров – 12-ти с 4:42.14 сек.
5000 м
Иван Загоров – 10-ти с 17:19.98 сек.
4х400 м
А. Златев, А. Василев, М. Живков, Ж. Жоров – 1-ви с 3:19.90 сек.

Жени
200 м
Николина Чолакова – 12-та с 26.52 сек.
Йоанна Христова – 16-та с 27.88 сек.
400 м
Бояна Чепилева – 5-та с 58.85 сек. (58.07 сек. в сериите)
Николина Чолакова – 11-та с 60.63 сек.
Диана Роглева – 12-та с 62.34 сек.
800 м
Диана Роглева – 6-та с 2:22.69 сек.
4х400 м
Н. Чолакова, Д. Роглева, Й. Христова, Б. Чепилева – 2-ри с 4:01.88 сек.


Детска атлетика
Календар